Bizi arayın! +90 (0850) 346 16 13|info@abprotime.com

ARICILIK KAZ VE HİNDİ YETİŞTİRİCİLİĞİ İPEK BÖCEKÇİLİĞİNE HİBE DESTEĞİ

Arıcılık kaz ve hindi yetiştiriciliği ipek böcekçiliğine hibe desteği verilmesi Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Uygulama Esasları Tebliği Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Arıcılık projelerine %50, kaz ve hindi yetiştiriciliği projelerine %75, ipekböcekçiliği projelerine %100 hibe desteği verilecek.

ARICILIK

ARICILIK KAZ VE HİNDİ YETİŞTİRİCİLİĞİ İPEK BÖCEKÇİLİĞİ PROJELERİNE HİBE DESTEĞİ

Arı sütü, polen, propolis gibi arı ürünü üretmek isteyen, 50 ve üzeri arılı kovanı olan ve en az 3 yıl Arı Kayıt Sistemine kayıtlı, Arı Yetiştiricileri veya Bal Üreticileri Birliğine üye üreticilerimiz desteklemeye başvurabilecek. Arı ürünleri üretiminde kullanılacak makine, alet, ekipman ve seyyar arıcı barakasına %50 hibe desteği verilecek.

İPEK BÖCEKÇİLİĞİ

İpekböcekçiliği yapan gerçek ve tüzel kişilere dut bahçesi tesisi, ipek böceği besleme evi inşası, makine, alet ve ekipman alımlarına %100 hibe desteği verilecek.

KAZ VE HİNDİ YETİŞTİRİCİLİĞİ

Damızlık ve Ticari Kaz ile Ticari Hindi Yetiştiriciliği Desteklemeleri çerçevesinde ise 1.000 adet kapasiteli damızlık kaz, 500 adet kapasiteli ticari kaz veya 1.000 adet kapasiteli ticari hindi işletmesi yatırımlarına %75 hibe desteği verilecek.

Hibe desteği damızlık kaz işletmelerinde yeni kümes ve kuluçkahane inşaatı, makine, alet ve ekipman alımı için,

ticari kaz ve hindi işletmelerinde ise yeni kümes yapımı, makine, alet ve ekipman alımı için uygulanacak.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, tebliğ kapsamında arıcılık projelerine  %50, kaz ve hindi yetiştiriciliği projelerine %75, ipekböcekçiliği projelerine %100 hibe desteği verileceğini belirtti.

Arıcılık desteklemeleri çerçevesinde arı sütü, polen, propolis gibi arı ürünü üretmek isteyen üreticilere hibe verileceğini ifade eden Bakan Pakdemirli “50 ve üzeri arılı kovanı olan ve en az 3 yıl Arı Kayıt Sistemine kayıtlı, Arı Yetiştiricileri veya Bal Üreticileri Birliğine üye üreticilerimiz bu desteklemeye başvurabilecek. Arı ürünleri üretiminde kullanılacak makine, alet, ekipman ve seyyar arıcı barakasına % 50 hibe desteği verilecek” diye konuştu.

İpekböcekçiliği desteklemeleri kapsamında ipekböcekçiliği yapan gerçek ve tüzel kişilere dut bahçesi tesisi, ipek böceği besleme evi inşası, makine, alet ve ekipman alımlarına % 100 hibe desteği verileceğine vurgu yapan Bakan Pakdemirli “Damızlık ve Ticari Kaz ile Ticari Hindi Yetiştiriciliği Desteklemeleri çerçevesinde ise 1.000 adet kapasiteli damızlık kaz, 500 adet kapasiteli ticari kaz veya 1.000 adet kapasiteli ticari hindi işletmesi yatırımlarına % 75 hibe desteği verilecek. Hibe desteği damızlık kaz işletmelerinde yeni kümes ve kuluçkahane inşaatı, makine, alet ve ekipman alımı için, ticari kaz ve hindi işletmelerinde ise yeni kümes yapımı, makine, alet ve ekipman alımı için uygulanacak” değerlendirmesinde bulundu.

Başvurular Tarım ve Orman Bakanlığı İl/İlçe Müdürlükleri aracılığıyla yapılacak.


Kaynak : tarimorman.gov.tr

By |Aralık 6th, 2020|Uncategorized|