Bizi arayın! +90 (0850) 346 16 13|info@abprotime.com

ENGELLİ VE ESKİ HÜKÜMLÜLERE DESTEK

Engelli ve eski hükümlülere destek İŞKURdan Türkiye İş Kurumu il müdürlükleri, engelli ve eski hükümlülere kendi iş yerini kurmaları halinde çeşitli destekler veriyor.

İŞKUR’un kendi işini kurmak isteyen engelli ve eski hükümlülere yönelik 2021 yılının üçüncü dönemine ait hibe proje başvurularının kasım ayı itibariyle başladı. Engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idari para cezaları fonundan engellilerin mesleki eğitim ve rehabilitasyonu ile işe ve işyerine uyumlarının sağlanması ve kendi işlerini kurmaları için hazırlanacak projelere destek verilecek.

 65 BİN LİRAYA KADAR HİBE DESTEĞİ

Proje desteği kapsamında engellilere 65 bin liraya kadar hibe desteği verilecek

Eski hükümlülere ise brüt asgari ücretin 15 katına (53 bin 655 lira) kadar iş kurma desteği sunulacak.

Yeni dönem engelli hibe desteği başvuruları 12 Temmuz 2021 tarihi saat 23:59’a kadar e-Devlet üzerinden online olarak yapılacaktır.

Diğer projeler ise 12 Temmuz 2021 tarihi mesai saati sona erene kadar İl Müdürlüklerine bir (1) asıl ve bir (1) kopya olarak elden verilecek veya posta ile gönderilecektir.

Proje başvurularında istenen tüm bilgi ve belgelere eksiksiz ve doğru olarak yer verilmesi gerekmekte olup, hibe desteğinden yararlanmak isteyen engelli ve eski hükümlülerin kendi işini kurmalarına yönelik aşağıda yer alan şartları son başvuru tarihi itibariyle taşımaları gerekmektedir.

 Neler Desteklenecektir?

Adalet Bakanlığı’nın ilgili birimleri tarafından yapılan başvuru sonrasında bütçe imkanları doğrultusunda kaynak tahsis edilmesi uygun görülen projelere destek verilecektir.

vergiler dahil en fazla brüt asgari ücretin 15 katına kadar kurulacak işyeri için gerekli olan ve sözleşme imza tarihinden itibaren 12 ay boyunca belge karşılığı olmak üzere işletmenin temel faaliyet alanı ile ilgili makine, teçhizat, yazılım, donanım, ofis malzemesi gibi maliyet giderlerini kapsayan “kuruluş desteği” verilecektir.

DESTEKLER

Bu proje kapsamında Engellilere 65.000 TL’ye kadar, Eski hükümlülere ise brüt asgari ücretin 15 katına kadar kendi işini kurma desteği,   Engelli ve Eski Hükümlü Çalıştırmayan İşverenlerden Tahsil Edilen İdari Para Cezalarını Kullanmaya Yetkili Komisyon tarafından yapılan değerlendirme sonrası veriliyor.

Desteklenecek projeler

1- Engellilerin kendi işini kurmalarına yönelik projeler,
2- Eski hükümlülerin kendi işini kurmalarına yönelik projeler,
3- Engellinin iş bulmasını sağlayacak destek teknolojilerine yönelik projeler,
4- Engellinin işe yerleştirilmesi, işe ve işyerine uyumunun sağlanmasına yönelik projeler,
5- Engellilerin istihdam edilebilirliklerini artırıcı mesleki eğitimine yönelik projeler
6- Korumalı işyeri desteğine yönelik projeler.

By |Haziran 23rd, 2021|GENEL, YENİ PROJELER|