Bizi arayın! +90 (0850) 346 16 13|info@abprotime.com

ESNAFA HİBE DESTEĞİ BAŞLIYOR

Esnafa hibe desteği başvurusu 5 bin TL ve 3 bin TL kime verilecek.

Esnaf destek paketi kapsamında duyurulan hibe desteği başvuru detayları ve şartları, esnafların gündeminde yer almaya devam ediyor. Esnafa hibe desteği kapsamında aylık 5 bin TL ve 3 bin TL olmak üzere iki ayrı meslek dalı grubuna göre ödeme yapacak olan bakanlık, süreç hakkında detaylı bilgileri bu hafta içerisinde yayımlayacak. Toplam 1 milyon 385 bin esnafın yararlanabileceği esnaf destek paketi başvuru şartları ve kimlere verileceği de yayımlanacak olan duyuru ile detaylandırılacak. İşte, esnaf destek paketi ve hibe desteği başvuru başlıyor.

Hibe desteklerinin detayları Kabine Toplantısı sonrasında milyonlarca kişinin gündeminde yer aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir defaya mahsus olmak üzere sayıları 235 bine ulaşan bazı işletmelere 5 bin lira, 1 milyon 150 bini aşkın işletmeye de 3 bin lira hibe ödemesi yapılacağını açıkladı. Peki, esnafa hibe desteği başvurusu nasıl yapılır? 3 bin ve 5 bin TL hibe desteği kimlere verilecek?

BAŞVURU ŞARTLARI

Esnafa hibe desteği başvurusu için detaylar, önümüzdeki günlerde bakanlık tarafından açıklanacak. Hibe desteği hakkında detaylar yayınlandığı an haberimize eklenecektir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kimlerin destekten yararlanabileceğine yönelik yaptığı açıklama ise şu şekilde;

ESNAFA HİBE DESTEĞİ BAŞLIYOR

KİMLER YARARLANACAK

1. grupta kahve kıraathane pastane, internet kafeler vb işletmeler yer almaktadır. Sayıları 235 bine ulaşan işletmelere bir defaya mahsus 5 bin liralık hibe ödemesi yapılacak

2. grupta bakım onarım, tamirat, hırdavatçılar, müzisyenler, oto yıkamacılar, oyuncak, kozmetik, bakırcılar, ayakkabıcılar, konfeksiyonlar vb yer almaktadır. Bu gruba berberler otobüsçüler, pazarcılar dahildir. Toplamda 1 milyon 150 bini aşkın işletmeyi kapsayan bu gruba bir defaya mahsus 3 bin lira hibe desteği vereceğiz. Toplamda 4 milyar 602 milyon liralık kaynağı karşılıksız olarak verilecek.

ESNAFA HİBE DESTEĞİ BAŞLIYOR

ÇİFTÇİLERE VERİLEN MÜJDELER

180 bin ton patates ve kuru soğanı üreticiden alarak ihtiyaç sahibi ailelere dağıttık. Ellerinde bulunan çeltiğin 15 bin tonu da toprak mahsuslarına verdik. Bu yıl kuraklık yüzünden bazı ürünlerin rekoltelerinde azalma olacağı bellidir. Kuraklıktan zarar gördüğü belirlenen çiftçilerimizin ziraate ve tarım kooparatiflerine olan borçları ertelenecektir.

ESNAFA HİBE DESTEĞİ BAŞLIYOR

NEFES KREDİSİ DE VERİLECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan nefes kredisi için de duyuru yaptı. Açıklamada, “Büyük şirketler içinde nefes kredisi adı altında bir adım atıyoruz. Detayları Hazine ve Maliye Bakanlığınca açıklanacak bu programların hayırlı olmasını diliyorum.” ifadeleri yer aldı.

nefes kredisi şartları henüz belli olmazken geçmişte yapılan 2020 yılının ilk aylarında TOBB öncülüğünde verilen nefes kredisi için TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu “Bu projede TOBB ve 365 oda ve borsa olarak, üyelerimize kısa sürede 6 milyar liranın üzerinde kredi sağlayacağız. TOBB Nefes Kredisi’nin faizi yıllık yüzde 7,5 olacak. Bir üyemiz azami 100 bin lira kredi kullanabilecek. 2020 yılında ne anapara ne faiz ödemesi olacak. Cirosu 25 milyon liranın altında olan küçük işletmelerimiz bugünden itibaren üye oldukları oda ve borsalardan alacakları üyelik belgesiyle Denizbank şubelerine başvurabilecek.” demişti.