Bizi arayın! +90 (0850) 346 16 13|info@abprotime.com

Girişimci destek kredisi ve TKDK

Girişimci destek kredisi ve hibe nasıl alabilir? TKDK başvuru şartları neler?

Son yıllarda pek çok kurumun girişimcilere sağladığı, girişimciye destek kredisi ile on binlerce proje hayata geçti. Bu projelerle yeni iş imkanları yaratıldı ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlandı. Kalkınmayı artırmanın hedeflendiği girişimci destek projeleri ile bugün de girişimcilere büyük fırsatlar sunulmaya devam ediyor. Peki girişimci destek kredisi nasıl alınır? İşte tüm detaylar… Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun destek kredisine talipseniz, projenizin yatırım alanı yalnızca tarım sektörü olmalı. Girişimciye destek kredisi için kırsal alanda faaliyet sürdürmeniz gerekiyor.

Yıllardır aklınızda bir iş fikri var ve bir türlü üzerine yoğunlaşamıyorsunuz. Pek çok etkenin yanında en önemlisi de, maddi olanaklar… İşte tam bu noktada devreye destek kredileri giriyor. İş kurmak isteyen kişiler nasıl destek kredisi ve hibe alır? İşte detaylar… Doğru adım atabilmenize yardımcı olabilmek ve aynı zamanda ülke ekonomisine katkıda bulunabilmek amacıyla projesini geliştirmek ve iş kurmak isteyenlere, pek çok kuruluş kol kanat geriyor. Devlet destekli kuruluşlar bu konuda başı çekiyor. Üstelik birçok maddi olanakla birlikte KDV istisnası ve kurumlar / gelir vergisi muafiyeti de sağlanıyor. Size yalnızca projenizi en ince ayrıntısına kadar detaylandırmak ve iş kurmak isteyenlere destek kredisi ve hibe veren kurumlara başvurmak kalıyor.

Girişimciye destek kredisi hangi koşullarda verilir?

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun destek kredisine talipseniz, projenizin yatırım alanı yalnızca tarım sektörü olmalı. Girişimciye destek kredisi için kırsal alanda faaliyet sürdürmeniz gerekiyor. Ayrıca, projenizin tarım ve hayvancılık ile ilgili olması ve TKDK tarafından belirlenen, 42 ilden birinde faaliyet göstermesi şart. TKDK çiftçilik, hayvancılık ve balıkçılık faaliyet alanlarını destekliyor. Özellikle de aşağıdaki 4 başlık özelinde geliştirilmiş iyi bir projeniz mevcut ise şansınız var.

Girişimciye destek kredisi bu alanlarda yürütülen, bölgenin gelişmesine katkı sağlayacak pek çok tarım faaliyeti için devreye girecek:

1) Tarım ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması ile ilgili fiziki varlıklara yönelik projeler.

2) Tarımsal işletmelerin fiziki varlıklarına yönelik projeler.

3) Tarımsal işletmelerin fiziki varlıklarına yönelik projeler.

4) Çiftlik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme.

TKDK tarafından sağlanan girişimciye destek kredisi, girişimci tarafından hazırlanan projeye göre değişiklik gösteriyor. Destek kredisinin miktarı, sunduğunuz projenin büyüklüğüne bağlı. 5 bin TL’den 3 milyon TL’ye kadar kredi alabilmeniz mümkün. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, tarım faaliyetleri alanında destek almak isteyen girişimcileri, sitesinde yaptığı duyurularla bilgilendiriyor. Bu duyuru ve çağrıları dikkate alarak, belirtilen standartlara uygun bir şekilde projelerin hazırlanması ve talep edilen evrakların eksiksiz olarak tamamlanması şart.

IPARD kapsamındaki mali destekler karşılıksız ancak şartlı ve mükellefiyet söz konusu. TKDK girişimciyi destekleme kararı aldıktan sonra imzalanacak sözleşmelerde belirtilen hususlara uyulması durumunda destekler karşılıksız yani geri ödemesiz olarak veriliyor. Ancak kurum ile yapılan sözleşmede geçerli hükümlerin ihlali durumunda ise sağlanmış mali destek (gecikme zammı ile birlikte) geri alınabiliyor.

TKDK’YA BAŞVURU KOŞULLARI NELERDİR?

TKDK, “Tarım ve Kırsal Kalkınma Programı” doğrultusunda girişimcilere yüzde 70’lere varan hibe desteği veriyor. Farklı sektörlere destek verilecek şekilde yapılandırılan IPARD programı şu alanları kapsıyor: Tarımsal işletmelere yönelik olarak süt üretimi, et besiciliği ve yumurta tavukçuluğu, işleme ve pazarlama sektöründe et, süt, meyve sebze ve su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması; kırsal ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi kapsamında arıcılık, seracılık, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği, yerel ürünler ve el sanatlarıyla kırsal turizm ve kültür balıkçılığı ve yenilenebilir enerji tesisleri ve makine parkları.

TKDK’dan destek kredisi alabilmeniz için, projenizin, kırsal alanda faaliyet göstermesi gerekiyor. Ayrıca, Afyon, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa ve Çanakkale gibi proje kapsamında olan toplam 42 ilden birinde yatırımınızı gerçekleştirmeniz bekleniyor.

Destek

By |Haziran 2nd, 2018|YENİ PROJELER|