Bizi arayın! +90 (0850) 346 16 13|info@abprotime.com

KOBİ’lere karşılıksız destek

KOBİ’lerin yeni kredi umudu kobidestek açıklanacaktır

Başbakan Yıldırım, ekonominin canlılığının, istikrarının korunacağını, böylelikle vatandaşın işlerinin yürüyeceğini, memlekette iş, aş olacağını vurgulayarak, “Esnaf ve sanatkarlarımız için tüccar ve sanayici ve çiftçilerimizin verimli çalışması için yatırım ortamını iyileştirecek, tedbirlerin hepsini alıyoruz.” dedi.

KOBİ’ler için yeni bir karar aldıklarını açıklayan Başbakan Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:

“KOBİ’ler bir ekonominin omurgasıdır, bütün istihdamın yüzde 90’dan fazlası KOBİ’lerdir, ihracatın yüzde 60’dan fazlası KOBİ’lerden geliyor ve bütün ekonomik faaliyetlerin yüzde 70’ini KOBİ’lerin faaliyetleri oluşturuyor. Onun için KOBİ’ler ekonominin omurgasıdır, bel kemiğidir.

KOBİ’lerin güçlenmesi için bir karar aldık. O karar da şudur, hazine, bu kararı aldı, Kredi Garanti Fonu’nu kullanarak, KOBİ’lere bugüne kadar aldıklarının üzerine, 17 milyar liralık yeni kredi imkanı sağlıyoruz. Şu ana kadar kullandıkları, son sene de 3 milyardır. 17 milyarlık yeni bir kredi hacmi oluşturduk. Böylece piyasadaki hareketlilik, canlılık artacak ve ekonomimiz zaten iyi, daha da iyi olacak.”

Başbakan Yıldırım, KOBİ’lere verilecek desteklere ilişkin, “Bir milyar 100 milyon KOBİ’lere karşılıksız destek vereceğiz, 50 binden 300 bine kadar, projesine göre. Yetmez, 17 milyar teminat vereceğiz, Kredi Garanti Fonu teminatı üstlenecek, siz de 17 milyar liraya kadar ihtiyacınız olan finansmanı sağlayacaksınız. Neyle sağlayacaksınız? Piyasadaki faizlerin yarısı faizle sağlayacaksınız. Yani yüzde 4’le, yüzde 5’le sağlayacaksınız.” açıklamasında bulundu.

Türkiye ekonomisiyle ilgili kasıtlı olarak olumsuz algı oluşturulmaya çalışıldığını vurgulayan Yıldırım, “Bu yeni değil, eskiden de vardı ama bugünlerde hız kazandı. Ama şunu herkes bilmelidir ki, Çin ve Hindistan’ı çıktıktan sonra, bugün bile, bu haliyle bile Türkiye dünya büyüme ortalamasının üzerindedir. Bu büyüme bizi mutlu etmiyor, bu bizim alışık olduğumuz bir büyüme değil ama bu yıl çok özel bir yıl. 2017’den itibaren Türkiye tekrar büyümede anlı, şanlı günlerine dönecek. Elinizi çabuk tutun, Türkiye en az yüzde 4,5 büyüyecek. Fazlası var, eksiği yok.” ifadelerini kullandı.

Başbakan Yıldırım, “KOBİ’lerin güçlenmesi için bir karar aldık. Kredi Garanti Fonu’nu kullanarak, KOBİ’lere bugüne kadar aldıklarının üzerine, 17 milyar liralık yeni kredi imkanı sağlıyoruz.” dedi…..

Kaynak:AA

By |Kasım 11th, 2016|YENİ PROJELER|