Bizi arayın! +90 (0850) 346 16 13|info@abprotime.com

KOSGEB Ar-Ge, Ür-Ge ve İnovasyon Destek Programı 2021

KOSGEB Ar-Ge, Ür-Ge ve İnovasyon Destek Programı 2021 yılı proje çağrısını Bakan Varank duyurdu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOSGEB’in yeniden kurguladıkları Ar-Ge programı hakkında, “İmalat sanayisinde destekleyeceğimiz öncelikli iki sektörü belirledik, biri otomotiv diğeri elektronik. Program kapsamında orta büyüklükteki işletmelere 6 milyon, küçük ölçekli işletmelere de 1,5 milyon liraya kadar destek sağlayacağız.” açıklamasında bulundu

Kimler Yararlanabilir?

KOBİ’ler
• 6102 sayılı kanuna tabi kooperatifler
• Girişimciler

Desteklenen Alanlar ve Destek Unsurları Nelerdir?

• Program ile yeni bir ürün, yeni bir süreç ve/veya yeni bir hizmet üretmek veya iyileştirmek için bilim ve teknolojiye dayalı yeni fikirler geliştiren projelerin desteklenmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca değişen pazar taleplerine ve teknolojik gelişmelere uyum sağlanması amacıyla yeni ürünlerin üretilmesi amaçlanmaktadır.
• Proje süresi en az 8, en fazla 24 aydır.
• Proje kapsamında sağlanan desteklerden Nitelikli Personel Giderleri Desteği %100 oranında, diğer unsurlar ise %75 oranında hibe şeklinde desteklenmektedir. Alınacak makine, teçhizat ve yazılımın yerli malı olması durumunda destek oranı %90’a çıkmaktadır.

DESTEKLER

• Makine-Teçhizat, Donanım, Hammadde, Yazılım ve Hizmet Alımları Desteği: Desteğin üst limiti 150.000 TL hibe ve 300.000 TL geri ödemeli olmak üzere toplam 450.000 TL olup; makine-teçhizat yeni veya 2. el olabilmektedir.
• Nitelikli Personel Giderleri Desteği: Tam zamanlı mevcut veya yeni istihdam edilecek personel için asgari önlisans mezunlarına ve 1 yıl içinde lisans mezunu olabilecek öğrencilere, net asgari ücretin günlük tutarının belirli katsayılarla çarpımı sonucu elde edilecek tutarda aylık ödeme yapılır. Destek üst limiti 150.000 TL olup;
işletmesini sermaye şirketi olarak kuran girişimciler mezuniyet durumuna bakılmaksızın kendisi ve projede görevli bir ortağı için de söz konusu destekten yararlanabilir. Bu durumda eğer öğrenim durumu belirlenen kriterlerin altında kaldıysa katsayı düşürülür.

DESTEKLER

• Sınai Mülkiyet Hakları Giderleri Desteği: Patent, Faydalı Model, Endüstriyel Tasarım Tescil, Entegre Devre Topografyaları Tescil Belgeleri için en fazla 100.000 TL hibe verilebilmektedir.
• Test-Analiz ve Belgelendirme Desteği: Test, analiz, kontrol-muayene, kalibrasyon, ürün belgelendirme giderleri, en fazla 100.000 TL’ye kadar desteklenmektedir.

 DESTEKLER

Proje Danışmanlık Desteği: Yalnızca danışmanlık desteğinin üst limiti 20.000 TL’dir.
• Eğitim Desteği: Yalnızca eğitim desteğinin üst limiti 20.000 TL’dir.
• Proje Tanıtım Desteği: Tanıtım ürünü giderleri en fazla 10.000 TL’ye kadar desteklenmektedir.
• Yurtiçi/Yurtdışı Ziyaret Desteği: Kongre/Konferans/Fuar/Teknolojik İşbirliği Ziyaretleri, yurt içi ziyaret başına 5.000 TL, yurt dışı ziyaret başına 10.000 TL, toplam 20.000 TL’ye kadar desteklenmektedir.
• İşletme Kuruluş Giderleri Desteği: Gerçek kişi statüsünde kurulmuş işletmelere 5.000 TL, sermaye şirketi statüsünde kurulmuş işletmelere 10.000 TL destek sağlanır.

KOSGEB: Ar-Ge, Ür-Ge ve İnovasyon Destek Programı

KOSGEB Ar-Ge, Ür-Ge ve İnovasyon Destek Programı ile Ar-Ge ve İnovasyon ile Ür-Ge projelerini desteklemektedir. Hem Girişimciler hem de KOSGEB’in desteklediği sektörlerde faaliyet gösteren KOBİ’ler Ar-Ge ve İnovasyon Projeleri ile destekten yararlanabilirken Ür-Ge projeleri için sadece KOSGEB’in desteklediği sektörlerde faaliyet gösteren KOBİ’ler başvuru yapabilirler. KOSGEB Ar-Ge, Ür-Ge ve İnovasyon Destek Programı’na herhangi bir tarihte başvuru yapılabilmektedir; ancak KOSGEB bu program kapsamında çağrılı programlar da düzenleyebilir. Yararlanıcının aynı anda sadece bir Ar-Ge, Ür-Ge ve İnovasyon projesi desteklenir. Yararlanıcının projesini tamamlaması halinde yeni bir proje sunabilir.


Kaynak: yatırımadestek

Destek: PROTİME

Bize ulaşın...