Bizi arayın! +90 (0850) 346 16 13|info@abprotime.com

Köye dönene 300 koyun

Köye dönene 300 koyun projesi ; Türkiye’de kuraklıkla birlikte tarımda ciddi bir düşüş gözlemlenirken son yıllarda köyden kente göçler nedeniyle üretim de geriliyor giderek.

1990’da 20 milyon dekar olan bakliyat ekim alanı yüzde 65 azalarak 24 yıl sonra bugün 7 milyon dekara gerilemiş durumda. Üretim ise yüzde 41 seviyelerine kadar düştü.

Türkiye’de 1950’li yıllarda başlayan köyden kente göç, daha sonraki yıllarda da ciddi sorunları beraberinde getirmişti. Göçün temel sebepleri arasında ekonomik ve sosyal durum yer alıyor.

İç göçün fazlalığı, bölgesel üretimi azaltıyor ve göç alan yerlerin kaynakları tüketiliyor hızla.

tarım bakanlığı

Bu duruma çare bulmak için harekete geçen Tarım Bakanlığı, köyden kente göçü önlemek için yürürlüğe yeni bir teşvik açıkladı.

Milliyet’te yer alan habere göre, köyüne geri dönen çiftçi ailelere 300 damızlık koyun verilecek. Ayrıca, koyunlara bakanlara asgari ücret üzerinden maaş verilecek.

Tarım Bakanı Eşref Fakıbaba, teşvik projesinin “Köyden şehire gitme. Hem maaşını al hem kendi işinin patronu ol” sloganıyla hayata geçirildiğini açıklıyor ve “Müthiş bir sosyal ve sürü artırma projesi” olarak tanımlıyor.

Köye dönen ailelerden 300 koyun alanların hemen sigortasının da başlatılacağını duyuran Fakıbaba, şöyle devam ediyor sözlerine:

“Yem, ilaç, veteriner eksiği varsa onu karşılayacağız. Sadece köyde arazi tapusunu ipotek olarak alacağız. 300 koyun 300 yavru verecek. Bu yavruların tamamı da işletmemizin sahibine ait olacak. Geri ödeme 300 tane doğacak yavru ile başlayacak. Bu yavrular bir kaç ay sonra her biri 700-800 liraya satılabilir. Bir senede 210 bin lira eder.”

Projeye göre çiftçiler, kuzuların satışını devlete de yapabilecekler. Böylece, borçlarından düşülmüş olacak. Bakanlık, fiyat garantisi veriyor.

Kentlere göç edenlerin terkrar köylerine geri dönmelerini teşvik ederken Bakan Fakıbaba, “Şehirde hastanede temizlik yapacağına asgari ücretle, köyünde hayvanıyla uğraşacak. Hem maaşı al hem kendi işinin patronu ol diyoruz. Bu istihdamı da artıracak” diyor.

Her bir aileye 300 tane damızlık koyun vereceğiz. 300 damızlık koyunu alan ayrıca asgari ücret alacak. Sigortasını da yapacağız. Yem, ilaç, veteriner eksiği varsa onu karşılayacağız. Sadece köyde arazi tapusunu ipotek olarak alacağız. 300 koyun 300 yavru verecek. Bu yavruların tamamı da işletmemizin sahibine ait olacak. Geri ödeme 300 tane doğacak yavru ile başlayacak. Bu yavrular bir kaç ay sonra her biri 700-800 liraya satılabilir. Bir senede 210.000 lira eder.

ayrıntılar:https://www.tarim.gov.tr

By |Şubat 6th, 2018|YENİ PROJELER|