Bizi arayın! +90 (0850) 346 16 13|info@abprotime.com

SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI BÜTÇESİ SEVİNDİRECEK

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmelerinden netice çıktı. Üretimin en büyük destekçisi olan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 2019 bütçesi Bakanlığın verdiği teklif çerçevesinde aynı miktarda onaylanmış oldu. Bütçenin geçen yıla oranla yüzde 30’u aşkın oranda artması dikkatleri çekti.

Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında toplanan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan karar çıktı. Sanayi Bakanlığının, OVP kapsamında vermiş olduğu 7.7 milyar TL’lik teklif kabul görerek, bütçe 7 milyar 784 milyon 793 bin olarak belirlendi.  Ayrıca TSE, Türkpatent, TÜBİTAK, KOSGEB gibi bağlı kurumlarla birlikte bütçenin 15 milyar olarak belirlendiği görüldü. OSB’lerin, teknoparkların, kalkınma ajanslarının ve KOBİ’lerin bağlı bulunduğu Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının bütçesi belli oldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, burada yaptığı sunumda, ülkeleri küresel rekabet koşullarının yeniden şekillendirdiğini belirterek, “Türkiye bu yeni evreyi en iyi şekilde değerlendirmeyi başaracaktır. Sanayimiz ihracatın temel sürükleyicisi olmayı sürdürecektir” dedi. Geçtiğimiz yıl bütçesi 5 milyar 793 milyon 391 bin lira olan Bakanlık, bu sene 2 milyar TL’lik bir yükselişle bütçesini yaklaşık yüzde 35 oranında artırmış oldu.

KALEMKALEM BAĞLI KURULUŞLARIN BÜTÇESİ…

YAPISAL DÖNÜŞÜM SİNYALLERİ

Teknolojik değişim ve dönüşümün çok hızlı bir biçimde hayatımıza dâhil olduğunu söyleyen Sanayi Bakanı Varank, sanayi sektörünün üzerine düşen sorumlulukların altından kalktığını vurguladı. “TİM verilerine göre 12 aylık ihracatımız geçtiğimiz seneye göre yüzde 8 arttı ve 167 milyar dolara ulaştı. Bu tutarın 145 milyar doları sanayi sektörü kaynaklıdır” diye bilgi veren Varank, “Sanayinin gücüne güç katmak ve rekabeti artırmak için, üretimde yapısal dönüşümü hızlandıracağız” diye konuştu.

4’LÜ SACAYAĞI

Yeni dönem yapılanmasının ihtiyaca hizmet verecek şekilde tasarlandığını söyleyen Bakan, “Ar-Ge ve Ür-Ge destekleri, yatırım teşvikleri ve bölgesel desteklerin Bakanlığımız bünyesinde toplanmış olması, hedeflerle politika uyumu açısından çok ciddi bir kaynak ve zaman tasarrufu sağlayacak. Yapısal dönüşümde Yüksek Katma Değerli Üretim, Sanayide Verimlilik Artışları, Dijital Dönüşüm ve Bölgesel Kalkınma olmak üzere 4 temel stratejimiz olacak” şeklinde konuştu.

YERLİLEŞME ADIMLARI NELER?

Sanayideki ara malı ithalatını azaltmak üzere uçtan uca Yerlileşme Programını yakında ilan edeceklerini söyleyen Bakan Varank, “Amacımız; orta-yüksek ve yüksek teknolojili üretimin payını uluslararası pazarlara entegre bir biçimde daha da artırmaktır. Bu kapsamda; sanayide girdileri yerlileştirirken, odak alanlarda geleceğin teknolojilerinin Ar-Ge’sini yapacağız. Yerlileştirme için atılacak adımları sayan Varank, “

Kamu mal alımı ihalelerinde; yazılım ve teknoloji yoğun ürünlerde yerli malına yüzde 15 oranında fiyat avantajı zorunlu hale getirildi. Paydaşların da görüşleri alınarak Bakanlığımızca hazırlanan güncel yerli ürün listeleri Kamu İhale Kurumu tarafından yayımlandı. Kamu ihalelerinde yerli firmaların mevcut yetkinliklerinden daha fazla faydalanılması amacıyla “Sanayi İş Birliği Projeleri”ni hayata geçirdik.

BAKAN VARANK

Yüklenicilerden; yerli katkı, teknolojik işbirliği ve ihracat taahhütlerinden oluşan sanayi ve teknoloji katılımı tekliflerini istiyoruz. Böylece kamu kaynaklarının ülkemizde kalmasını sağlayarak, sanayimizin gelişimini destekliyoruz. Hâlihazırda 6 idarenin 8 projesi bu çerçevede yürütülüyor” şeklinde bilgi verdi. Otomotiv endüstrisinin deneyimlerini Türkiye’nin Otomobili Projesiyle taçlandırmak için çalışmalar sürdürdüklerini söyleyen Mustafa Varank, 2019 yılı sonunda bu alanda önemli gelişmeler yaşanacağını vurguladı.

1700’E DOĞRU

Bu sayede 287’si 2018 yılı içinde olmak üzere; faaliyette olan Ar-Ge merkezi sayısının bin 38’e, çalışan Ar-Ge personel sayısının 54 bine, biten proje sayısının 21 bine ve yürütülen proje sayısının ise 12 bine ulaştığı bilgisini veren Bakan, “Önümüzdeki yıl Ar-Ge ve Tasarım Merkezi sayımızı 1700’e çıkarmayı hedefliyoruz” ifadeleriyle de bilgi verdi.

TÜZEL KİŞİLİK KAZANACAKLAR

Üniversiteler bünyesinde kurulan araştırma altyapılarına tüzel kişilik kazandıracaklarını söyleyen Bakan Varank, “Bu altyapıları kendi bütçesi olan, yerli ya da yabancı nitelikli araştırmacıları istihdam edebilen, özel sektörle ortak şirket kurabilen ya da kurulmuş şirketlere ortak olabilen kuruluşlar haline dönüştüreceğiz” müjdesi verdi. Bakan ayrıca, Ar-Ge, yenilik ve bilginin ticarileştirilmesi bağlamında üniversitelerde teknoloji transfer ofislerinin kurulumunu teşvik ettiklerini söyledi.

Kaynak:Sanayi Gazetesi