Bizi arayın! +90 (0850) 346 16 13|info@abprotime.com

Sıra Dışı Beyinlere Türkiye Çağrısı

Türkiye, akademik dünyada veya özel sektörde yaptıkları sıra dışı projelerle ses getiren parlak zekalara çağrıda bulunacak.15 Aralıkta başlayacak “TÜBİTAK Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı” ile alanlarında çok üst seviye bilimsel çalışmalar yapan bilim insanlarının Türkiye’de çalışmaları teşvik edilecek. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Proje ile yerli ve milli teknolojilerin geliştirilmesine yönelik hem akademi hem de sanayide ihtiyaç duyulan bilginin yurtdışından ülkemize getirilmesi sağlanacak.” diye konuştu.

SİNYALİNİ ERDOĞAN VERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Teknofest’in açılışında yaptığı konuşmada, “Bilim insanlarımızın yurda dönüş seferberliğini başlatıyor ve Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı hazırlıyoruz. Buradan dünyanın her yerindeki bilim insanlarımızı, ülkemizde başlattığımız bilim ve teknoloji atılımımıza katılmaya davet ediyorum” demişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sinyalini verdiği projenin detayları belli olmaya başladı.

NİTELİKLİ ARAŞTIRMACILARA TEŞVİK

Bakan Varank, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, bakanlığı ile bağlı ve ilgili kuruluşların 2019 yılı bütçesinin görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Varank, Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı ile ilgili bir soru üzerine, proje ile nitelikli araştırmacıların yurt dışından Türkiye’ye gelmelerini teşvik etmeyi amaçladıklarını söyledi.

Program ile ilgili detayları açıklayan Varank, özetle şunları kaydetti:

NİTELİKLİ İNSAN GÜCÜ:

Araştırmacılara sağlanan imkanlar açısından dünyada yeni ve öncü olma özelliği taşıyan bu destek programını, TÜBİTAK koordinasyonunda hayata geçiriyoruz. Bu destek tasarlanırken, nitelikli insan gücünü çekmeyi başaran, uluslararası çalışmalarda ön plana çıkan gelişmiş ülkeler ve yeni gelişen ekonomilerdeki uygulamalar analiz edildi. 10 ülkeden 56 farklı destek programı incelendi.

8 FARKLI ALANDA TEŞVİK

Program kapsamında Araştırmacının aylık yaşam giderlerine yönelik burs, Araştırma başlangıç paketi ödeneği, Araştırma desteği, Eş ve çocuklara yönelik aylık aile ödeneği, araştırmacı ekibinin oluşturulması desteği, ev sahibi kuruma aylık yönetim ve idari maliyetler ödeneği, araştırmacı ve tüm aile bireyleri için sağlık sigortası desteği, araştırmacı, eşi ve çocukları için yol desteği gibi 8 farklı alanda teşvikler verilecek.

EV SAHİBİ KURUM ÜZERİNDEN

Araştırmacı başlangıç paketi ödeneği, genç araştırmacılar için 500 bin TL, deneyimli araştırmacılar için bir milyon TL olacak. Ödenek araştırmacıların kendisine değil, kendilerine ev sahipliği yapan kuruma aktarılacak. Ayrıca, başlangıç paketlerinin yanında ev sahibi kuruma 720 bin TL’ye kadar araştırma desteği verilebilecek. Bunların yanında aylık 3 bin 750 TL yönetim ve idari maliyetler ödeneği de aktarılacak.

AYLIK 24 BİN TL BURS

Araştırmacıların aylık yaşam giderlerine yönelik burs genç araştırmacılar için 20, deneyimli araştırmacılar için 24 bin TL olacak. Burslar araştırmacıların kendilerine verilecek. Araştırmacıların eş ve çocukları için de aylık 2 bin 250 TL aile ödeneği sağlanacak. Araştırmacı ve Türkiye’ye gelen tüm ailesi de sağlık sigorta desteğinden yararlanabilecek. Araştırmacı ve ailesinin Türkiye’ye geliş uçak bileti masrafı da karşılanacak.

EKİPLERİNİ KURABİLECEKLER:
Türkiye’ye gelen lider araştırmacılar çalışmalarını Türkiye’nin önde gelen akademi, sanayi kurum ve kuruluşları veya kamu kurumlarında yürütebilecekler. Bu anlamda yerli ve milli teknolojilerin geliştirilmesine yönelik hem akademi hem de sanayide ihtiyaç duyulan bilginin yurtdışından ülkemize getirilmesi mümkün olacak. Türkiye’ye gelen lider araştırmacıların kendi ekiplerini ülkemizde kurabilmelerine yönelik her türlü imkan sağlanacak. Araştırma ekibindeki doktora öğrencilerine aylık 4 bin 500 TL burs verilecek. Her ekip için burs verilecek öğrenci sayısı 5 ile sınırlı tutulacak.

36 AYA KADAR
Programdan yurt dışından Türkiye’ye gelecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yanı sıra yabancı uyruklu araştırmacılar da faydalanabilecek. Program kapsamında 24-36 ay aralığında destek sağlanacak. Resmi başvurular ise 15 Aralık’ta TÜBİTAK’a yapılabilecek.

Kaynak:Sanayi Bakanlığı