Bizi arayın! +90 (0850) 346 16 13|info@abprotime.com

Tarım Bakanlığı Teşvikleri 2017

Tarım Bakanlığı Teşvikleri 2017 Geçtiğimiz yıl  görüşmelerine başlanan tarım teşviklerinde, 2017 yılı için hangi alanda ne kadar destek verileceği günden güne belirginleşmeye başlıyor. Tarım Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda, ilk başta tarımsal üretimin arttırılması amacıyla, kırsal alana göç edecek ve burada tarım ile hayvancılık yapacak kişilere destek verilmeye başlanmıştı. Bunun beraberinde desteklenecek olan alanlar ise, genç nüfusa yönelik olmaya başladı. Gençlerin işsizlik ile karşılaşmaması ve hem kendilerinin hem de ülkelerinin ekonomilerine katkıda bulunmaları açısından, çiftçilik alanında onlara destek verilmeye başlanmıştı. Tarım Bakanlığı teşvikleri, sadece bu iki alanla sınırlı kalmamış ve en güncel listeler, Tarım Bakanlığı’nın internet adresinden güncel bir şekilde açıklanmaya devam etmiştir.

Tarım Bakanlığı Hayvancılık Teşvikleri 2017’de Nelerdir?

Tarım Bakanlığı teşvikleri ile ilgili detaylar gelmeye başladıkça, tarımsal üretimin yanı sıra, hayvancılık alanında daha büyük destekler verildiği görülmektedir. Hem hayvancılık yapan hem de bu sektöre ilk kez girişimde bulunacak kişiler için verilen bu desteklerde, ilk olarak et üreticiliği alanında destekler verilmektedir. Geçtiğimiz yıl defalarca kez gündeme gelen ve çok eleştiriler alan et ithalatının önüne geçilmesi amacıyla, küçükbaş ve büyükbaş hayvan üreticiliği için desteklere hız verilecek. Bunun yanı sıra, süt üreticiliği alanında modern tesisler kuracak kişiler için de destekler verilmeye devam edecek.

Tarım Bakanlığı tarafından uygulanacak teşvik politikalarında endisine yer bulan büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık sektöründe, aynı zamanda Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından da destekler verilecek. Fakat, verilecek olan bu desteklerdeki temel şart, Avrupa standartlarına uygun bir tesisin inşaa edilmesidir. Bu standartlar tamamlandığı zaman, proje giderlerinin yaklaşık olarak yüzde yetmiş beşlik kısmı, Avrupa Birliği Bakanlığı, geri kalan tutar ise devlet destekleri ile karşılanmaktadır.

Hayvancılık Destekleri Nasıl Alınır?

2017 yılı içerisinde Tarım Bakanlığı teşviklerine konu olan hayvancılık üretiminde, destek tutarları çok üst sınırlara kadar çıkabilmektedir. Bundan dolayı, hayvancılık kredisi başvurusu yapmayı düşünen ve finansman sorunundan dolayı adım atamayan kişilerin, projelerini hazırladıktan sonra gereken adımları atmaları gerekmektedir. Hayvancılık desteklerinden kişilerin nasıl faydalanılacağı konusuna geldiğimizde ise, Tarım Bakanlığı mı yoksa KOSGEB destekli bir destek mi alınacağının düşünülmesi gerekmektedir.

2017 yılında daha çok Tarım Bakanlığı’nın ön planda olacağı hayvacılık desteklerinde, ilk aranan şart, çiftçilik belgesidir. Eğer bu desteklerden faydalanmak istiyorsanız, çiftçilik belgenizin olması gerekmektedir. Aynı zamanda, nasıl bir tesis inşaa edileceği, et mi yoksa süt üreticiliği mi yapılacağına ya da ne kadarlık bir alanda tesis kurulacağının kuruma gösterilmesi için, proje hazırlanması gerekmektedir. Bu proje, kesinlikle özen gösterilerek hazırlanması gerekmektedi

 

Hayvancılık Teşvikleri Hangi İllere Veriliyor?

Tarım Bakanlığı teşvikleri için bazı bölge ve il merkezlerine öncelik verilmiş durumdadır. Bu merkezlerde yaşayan kişiler, toplam proje bedelinin yüzde ellilik kısmını hibe olarak alırken, geriye kalan kısım için de faizsiz kredi desteklerinden faydalanmaktadır. Söz konusu il merkezleri ise şu şekilde;

  • Tarım Bakanlığı teşviklerinden faydalanacak il merkezleri; Adıyaman, Adana, Aksaray, Afyon, Aydın, Amasya, Burdur, Balıkesir, Çanakkale, Bursa, Denizli, Çorum, Edirne, Kars, Erzurum, İzmir, Kayseri, Kastamonu, Kırklareli, Malatya, Konya, Muğla, Manisa, Muş, Sivas, Samsun, Şanlıurfa, Tokat, Yozgat, Trabzon, Tekirdağ
  • Tarım Bakanlığı teşviklerinden yüzde elli oranında faydalanacak il merkezleri; Bayburt, İzmir, Ankara, Kars, Kahramanmaraş, Malatya, Kırklareli, Niğde, Manisa, Samsun, Trabzon ve Tekirdağ

Büyükbaş Hayvan Hibe Kredisi Şartları

Hayvancılık teşviklerinden faydalanacak kişilerin taşıması gereken temel şart, çiftçilik belgesidir. Aynı zamanda, alınmak istenen teşviğin türüne göre de bazı özel istekler ortaya çıkabilmektedir. Örnek verecek olursak; oluşturulan projede belirtilen hayvanın türünün, bölgede yaşayabilecek olması, alanların da hayvan bakımına müsait olması gerekmektedir. Bu şartları tam anlamı ile taşıyan kişiler, büyükbaş hayvancılık hibe kredilerinden faydalanabilmektedir.

Oluşturulacak olan projede, beslenecek olan hayvan türünün ismi ve özelliklerinin yanı sıra, yukarıda belirttiğimiz gibi besleme yapılacak alanın şartlarının uygun olması gerekmektedir. Özellikle Avrupa Birliği desteklerinden faydalanmak isteniyorsa, revir, sağım alanı ya da besleme noktalarının son teknoloji ile yapılması gerekmektedir.

5 yıl ödemesiz hayvancılık kredisi

Piyasada birçok yerde karşımıza çıkan ve Tarım Bakanlığı teşvikleri ile karıştırılan beş yıl ödemesiz hayvancılık kredisi, ne yazık ki şuan için geçerli değildir. Geri ödemesiz olmasa bile uygun koşullarda alınabilecek hayvancılık kredilerine baktığımızda, Ziraat Bankası karşımıza çıkmaktadır. 7 yıl vade süresi ve yıllık yüzde 5 kredi faiz oranı ile sunulan bu kredi için, banka şubelerine elden başvuru yapılması gerekmektedir. Bankacılık alanında kullanılan tüm şartlar burada geçerli olacağından dolayı, her başvuru yapan kişinin bu kredilerden olumlu yanıt alması her zaman için mümkün olmayacaktır.

kaynak:tarım bakanlığı

 

By |Temmuz 1st, 2017|YENİ PROJELER|