Bizi arayın! +90 (0850) 346 16 13|info@abprotime.com

TKDK DESTEĞİ 10 PUAN ARTTIRILDI

Trabzon’da yapılan izleme toplantısında, IPARD II kapsamında verilen tarımsal işletmelerin fiziki varlıklarına yönelik yatırımlar tedbiri için baz hibe oranının yüzde 40’dan yüzde 50’ye yükseltilmiş. Tekrar yükselmesi yatırımcılar tarafından  güzel olmuş diye karşılandı.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’nin açıklamalarına yer verilen Bakanlık açıklamasında, tarımsal işletmelerin fiziki varlıklarına yönelik yatırımlar tedbiri için baz hibe oranının yüzde 40’tan 50’ye yükselmesine karar verildiği vurgulanarak şu ifadeler yer aldı: Kırsala destekte hibe oranı 10 puan artırıldı. Gerçek kişi başvurularında ise bu oran yüzde 55 olarak belirlendi.

YENİ ORAN

Bu değişiklikle mevcut tesis ve yeni kurulum işletme arasındaki yüzde 10 hibe desteği oranı farkı da ortadan kalkmış oldu. Ayrıca, 40 yaş altı başvurular ile dağlık alanda yapılacak yatırımlar için ilave yüzde 5 hibe oranı devam edecek. Üretici örgütü ve kooperatiflere yüzde 60 hibe oranı uygulaması da sürecek. Yine hali hazırda kadın girişimcilere sıralama kriterlerinde 10 puanlık avantaj da devam edecek. Resmi Sürecin Ardından Yürürlüğe Girecek Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, resmi sürecin ardından hibe oranındaki artışın yürürlüğe gireceğini belirtti.

IPARD, Avrupa Birliği (AB) tarafından aday ve potansiyel adayhttps://www.protimeas.com/tarim-ve-kirsal-kalkinmayi-destekleme-kurumu-tkdk-/destekler/36 ülkelere destek olmak amacıyla oluşturulan, Katılım Öncesi Yardım Aracı’nın (Instrument for Pre-Accession Assistance-IPA) Kırsal Kalkınma bileşenidir. IPARD, Avrupa Birliği’nin Ortak Tarım Politikası, Kırsal Kalkınma Politikası ve ilgili politikalarının uygulanması ve yönetimi için uyum hazırlıklarını ve bu kapsamda

politika geliştirilmesini desteklemeyi amaçlamaktadır.
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun destekleri ile istihdam artmaya devam ediyor.
Hibeler ile ildeki üreticiler tesislerini modernleştiriyor. Bu sayede üretim standartı ve kalitesi artıyor.