Kalkınma ajansları konsept değiştirecek. Artık 26 bölgedeki kalkınma ajansları yavaş yavaş hibe programlarından çıkıp faizsiz veya sıfır faizli kredi verecek.

Bakan Elvan, altyapıyla ilgili tüm çalışmaları kamu tarafından yapılmış, izinleri alınmış ve yatırıma hazırlanmış alanları özel sektöre sunmak istediklerini kaydetti.  Hangi sektörlere bu kolaylığı sağlayacaklarını henüz netleştirmediklerini anlatan Elvan, “Gereken izinler, altyapının kurulması, yatırımcının yapacağı bürokratik iş ve işlemleri kamu olarak biz yapacağız. Hani derler ya kupon arsa, biz de bunun gibi hazır arsa sunacağız. Üstelik yatırımcı sahaya çıkmadan, hangi bölgelerde ne tür yatırım alanları olduğunu elektronik ortamda görebilecek” dedi.

KIRSAL KALKINMA PROJELERİ

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, bunun çok kapsamlı bir düzenleme olduğunu ve 2017 başına tamamlamayı hedeflediklerini ifade etti. Proje tamamlandığında yatırımcının anahtar teslimi yatırım alanı alacağını belirten Bakan Elvan, “Kalkınma ajanslarının da önceliği gençler ve kadınlar olacak. 26 bölgede girişimci gençler için çalışacaklar. Örneğin Kayseri bölgesinde üniversiteden yeni mezun gençlere kendi işlerini kurabilmeleri için imkan tanıyacak, yer tahsis edecek, cari harcamalarını karşılayacak. Gençlerin de katma değeri yüksek ve ileri teknoloji alanlarında girişimciliğe başlaması için, ajanslar yönlendirici olacak. Yazılım mesela, öncelikli sektörlerden biri olacak. Bu programlarda kadınlara özel kotalar ayrılacak” diye konuştu.

ayrıntıları  www.abprotime.com da bulabilirsiniz